Rajd rowerowy śladami I wojny światowej

W pierwszą niedzielę listopada, przy sprzyjającej pogodzie odbył się Rajd Rowerowy po Cmentarzach Wojennych z czasów I wojny światowej zlokalizowanych w pobliżu Lubartowa. Rajd był również promocją Mapy tras rowerowych Lubartowa i okolic wydaną przez Nasze Stowarzyszenie.Wybór trasy rajdu nie był przypadkowy. Zawsze w pierwszej części listopada Polacy częściej wracają myślami do zmarłych, oraz do osób które walczyły o niepodległość naszej ojczyzny. Każdy z czterech cmentarzy wojennych, które odwiedzili rowerzyści są miejscami pochówku żołnierzy walczących w armiach austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, a nie jest tajemnicą, że Polacy walczyli we wszystkich tych armiach w tej samej sprawie. Każdy chciał wolnej Polski.

Po przejechaniu prawie 50 km, odwiedzeniu cmentarzy w Nowodworze-Piaskach, Tarle, dwóch w Nowej Woli i zapaleniu na nich zniczy rowerzyści powrócili do Lubartowa, gdzie w sali parafialnej przy kościele MBNP czekał na nich poczęstunek.

Każdy z uczestników otrzymał egzemplarz Mapy, na której m. in. znajdowała się trasa rajdu który tego dnia pokonali.

Rajd był zwieńczeniem zadania publicznego „ROWEROWY LUBARTÓW” współfinansowanego ze środków Miasta Lubartów w ramach którego wydano Mapę tras rowerowych Lubartowa i okolic.

[Galeria zdjęć]

Autor: Piotr Zglejszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *