Gmina Borzechów Rowerową Stolicą Powiatu Lubelskiego

W roku 2021 Lubartowskie Towarzystwo Przyjaciół Sportu zorganizowało 3 rywalizacje rowerowe
o tytuł Rowerowej Stolicy Powiatów. Jednym z nich był powiat lubelski, a rowerzyści mieli za zadanie w terminie od 31. maja do 15. sierpnia przejechać dla swojej gminy jak największą ilość kilometrów, które następnie były przeliczane na punkty.

W rywalizacji zarejestrowało się 49 osób, które reprezentowały 9 gmin powiatu lubelskiego: Bełżyce, Borzechów, Bychawa, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Niedrzwica Duża, Niemce oraz Wólka.  Najliczniejszą reprezentację uzbierała gmina Jastków. Mimo że mieszkańcy tej gminy liczyli prawie połowę wszystkich uczestników nie przełożyło się na końcowy wynik rywalizacji. Czarnym koniem rywalizacji okazała się gmina Borzechów, a dokładniej rodzina Państwa Dubil. Dzięki ich aktywności i najmniejszej liczbie mieszkańców gminy Borzechów,  wynik okazał się dla nich korzystny. Liczbę punktów liczono na podstawie wzoru: Liczba kilometrów /Liczba mieszkańców*1000.

Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji:

1. GMINA BORZECHÓW: 5 uczestników; 1488,9 km; 395,77 pkt
  2. Gmina Niemce: 10 ; 5808,9 ; 297,75
  3. Gmina Jastków: 17 ; 3289,1 ; 234,40
  4. -6. Gmina Jabłonna, Konopnica, Niedrzwica Duża 5 ; 2072,9 ; 213,59
  5. -9. Gmina Bychawa, Wólka, Bełżyce 9, 476,5 ; 40,16

Oprócz wymiaru drużynowego rywalizacja miała aspekt indywidualny. Wśród wszystkich uczestników którzy przejechali w ciągu całej rywalizacji minimum 300 km, komisja konkursowa składająca się
z Członków Lubartowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sportu wybrała 3 osoby które udzieliły najciekawszej odpowiedzi na pytanie „Dlaczego lubi Pani/Pan jazdę na rowerze?”. Wybrane osoby otrzymały bony na zakupy sprzętu sportowego. Na wyróżnienie dodatkowo zasługują najaktywniejsi rowerzyści:

1. Bernard Siczek – Gmina Niemce 2206 km
  2. Piotr Wrona – Gmina Jastków 1226 km
  3. Michał Dubil – Gmina Borzechów 957 km

Wśród Pań najaktywniejsze były:

1. Iwona Wrona – Gmina Jastków 900 km
  2. Anna Dzieńkowska – Gmina Ludwin 313 km
  3. Katarzyna Niedźwiadek – Gmina Jabłonna 303,2 km

Głównym celem rywalizacji, oprócz walki o tytuł Rowerowej Stolicy Powiatu, było zachęcenie uczestników do częstszego wyboru roweru i organizatorzy zauważyli, że uczestnicy często wybierali go jako środek transportu do pracy lub szkoły, co bardzo nas cieszy.

Rywalizacja odbyła się dzięki wsparciu finansowemu powiatu lubelskiego.

Autor: Piotr Zglejszewski