Rowerzyści zakończyli Rajdy w ramach Lubelszczyzna na rowerach w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

W ostatnie wrześniowe popołudnie z parkingu przy dworcu PKP grupa kilkunastu rowerzystów wyruszyła w kierunku Nowej Woli w Gminie Serniki w celu odwiedzenia dwóch cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej.

Rajd który pierwotnie zaplanowany był na niedzielę 27. września, z powodu bardzo obfitych opadów deszczu, uniemożliwiających komfortowe i przede wszystkim bezpieczne poruszanie się rowerem ,zgromadził chętne osoby, które pomimo okrojonego programu rajdu chciały nie tylko odwiedzić wspomniane cmentarze, ale również zapoznać się z Osobą i życiorysem Józefa Franczaka PS. „Laluś” – ostatniego partyzanta II RP. W ramach rajdu uczestnicy zapoznali się z tymi samymi informacjami, co uczestnicy rajdu w Gminie Piaski, który odbył się miesiąc wcześniej.

Uczestnicy oprócz Biało-czerwonych opasek otrzymali materiały o Józefie Franczaku które otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Zwykłego „Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś” ” oraz materiały o Krzczonowskim Parku Krajobrazowym które pochodziły od Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. W ten sposób chcieliśmy zachęcić uczestników rajdu – głównie mieszkańców Lubartowa do odwiedzin Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego i pobliskich Piask gdzie znajduje się pomnik i grób Józefa Franczaka. Na zakończenie rajdu, w Lubartowie na działce Pana Janusza, który jest Członkiem naszego Stowarzyszenia, czekał na rowerzystów poczęstunek w postaci ciepłych kiełbasek z ogniska.

Rajd był częścią zadania publicznego „Lubelszczyzna na rowerach w Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym” współfinansowanego przez MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ. W ramach zadania odbyły się 4 rajdy rowerowe, w tym jeden na orientację. We wszystkich rajdach wzięło udział 128 rowerzystów z różnych zakątków Lubelszczyzny. Podczas rajdów przejechano blisko 200 km. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z pięcioma postaciami historycznymi związanymi z Podziemiem Antykomunistycznym: Zdzisławem Brońskim PS. „Uskok”, Tadeuszem Pośpiechem PS. „Brzechwa”, Bolesławem Mucharskim PS. „Lekarz”, Romanem Jeziorem PS. „Okoń” oraz Józefem Franczakiem PS. „Laluś”.
Rajdy w ramach zadania publicznego:
1) „Zdezorientowani 2020”
2) III Patriotyczny rajd rowerowy
3) Rowerowy Rajd Pamięci
4) Rajd Rowerowy Cmentarze Sernickie

W tym roku kończymy już wydarzenia rowerowe, ale chcemy kontynuować podróże rowerowe śladami Żołnierzy Niezłomnych. W 2021 roku, jak tylko sytuacja pozwoli chcemy między innymi skorzystać z zaproszenia Stowarzyszenia RoweRaki z Wohynia i pojechać do Kąkolewnicy, gdzie znajdował się obóz infiltracyjny z którego uciekł Józef Franczak, oraz chcemy udać się do Kijan i Nowogrodu, miejsc związanych ze Zdzisławem Brońskim.

Dziękujemy za współpracę przy organizacji rajdów:
+ Miasto Lubartów
+ Gmina Piaski
+ Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie
+ Nadleśnictwo Lubartów
+ Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
+ Stowarzyszenie Zwykłe: Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”

Z rowerowym pozdrowieniem,
Piotr Zglejszewski