Trzeci Patriotyczny Rajd Rowerowy (Video)

IMG_0506W dniu 25 lipca 2020 roku odbył się III Patriotyczny Rajd Rowerowy współorganizowany przez Parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie i Lubartowskie Towarzystwo Przyjaciół Sportu.

W ubiegłych latach udaliśmy się do Jastkowa (2018) i Kocka (2019). W tym roku jako cel naszej wędrówki obraliśmy Ostrów Lubelski i okolice.

Po wspólnej modlitwie w kościele, zapoznaniu z postacią Romana Jeziora „Okonia”, którego tablica pamiątkowa wisi w kościele i błogosławieństwie otrzymanym od księdza Proboszcza, wyruszyliśmy na trasę rajdu.

Pierwszy przystanek na naszej drodze miał miejsce na cmentarzu z czasu I Wojny Światowej pod lasem w Tarle. Tam zostaliśmy zapoznani z historią tego miejsca i zapaliliśmy pamiątkowy znicz. Następny przystanek przewidziany był w miejscowości Jamy spacyfikowanej przez oddziały niemieckie 8 marca 1944 roku. Historię tego zdarzenia przedstawił nam przedstawiciel organizatora i zapaliliśmy znicz pod pomnikiem upamiętniającym 154 ofiary tego zdarzenia. Następnie udaliśmy się do Bobrówki, gdzie znajdowała się leśniczówka w której była kwatera 27 WDP AK z której to wyruszyli na zachód, by w ramach akcji „Burza” wyzwolić m.in. Lubartów. Pozostawiliśmy tam pamiątkowy znicz i przeszliśmy na spacer trasą widokową przy pobliskim stawie. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą trasę.

Na parkingu Przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim -Sanktuarium Matki Bożej Ostrowskiej pokrzepiliśmy się ochładzającymi lodami i zostaliśmy zapoznani z historią kościoła bliźniaczego do naszej Bazyliki św. Anny. W drodze powrotnej do Lubartowa zatrzymaliśmy się jeszcze w Kolechowicach, gdzie znajduje się jedyna na terenie naszego powiatu świątynia obrządku wschodniego – prawosławna cerkiew cmentarna św. Kosmy i Damiana.

Gdy dojechaliśmy do Sernik pod wiatą nad Wieprzem na zmęczonych cyklistów czekała już gorąca kiełbaska z grilla. Tym  ciepłym poczęstunkiem zakończyła się tegoroczna edycja rajdu Patriotycznego.

 

Dziękujemy wszystkim biorącym udział za aktywne uczestnictwo w rajdzie i zapraszamy na przyszłoroczny Rajd Patriotyczny kolejną już trasą tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca, a także inne imprezy rowerowe organizowane przez nasze Stowarzyszenie.

III Patriotyczny Rajd Rowerowy „Lubartów – Ostrów Lub.” był jednocześnie częścią projektu Lubelszczyzna na rowerach w Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pełna galeria zdjęć dostępna [tutaj].

Zdjęcia oraz Video: Mateusz Pilarski

Tekst: Jerzy Zglejszewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *