Nasza propozycja na rowerową majówkę – Blog Turystyczny

Pandemia nie odpuszcza i ciągle nie możemy organizować imprez turystycznych dlatego postanowiliśmy spróbować innej formy zachęcania do turystyki. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do „turystyki zdalnej” i będziemy tworzyć na naszej Stronie „Blog Turystyczny” w którym będziemy opisywać szlaki turystyczne piesze i rowerowe w okolicy Lubartowa – bliższej oraz tej dalszej.

Pierwszy szlak który chcemy Państwu zaproponować to szlak, a dokładniej Szlaki Rowerowe Gminy Niemce. Dłuższy Szlak Zielony jest szlakiem „ringowym” o długości 52 km. My opis naszego szlaku rozpoczniemy z parkingu Leśnego w Nasutowie na skraju Lasów Kozłowieckich, gdzie podczas Święta Roweru znajduje się punkt kontrolny. Do  parkingu łatwo dojechać z Lubartowa kierując się ścieżkami rowerowymi Lasów Kozłowieckich, które w przyszłości planujemy również umieścić na naszej stronie.  Z parkingu ruszamy w prawo skrajem Lasu w kierunku Cmentarza w Nasutowie. Tu znajduje się pomnik upamiętniający miejscową ludność która została rozstrzelana przez Niemców we wrześniu 1943 roku. (2km). 

 

 

 

 

 

 

Dalej kierujemy się na północ w kierunku Lasów Kozłowieckich gdzie miniemy Stawy i Szkółkę Stróżek (6km). Na Stawach stałymi mieszkańcami są łabędzie nieme, które chętnie żywią się ziarnem rzucanym przez turystów ( w tym miejscu jest opisane dlaczego nie karmić ptaków chlebem). W Szkółce Nadleśnictwo Lubartów prowadzi sprzedaż sadzonek drzew. Jadąc dalej wzdłuż szlaku mijamy Gminną Strzelnicę w Osówce (15 km) natomiast w tej samej Wsi, na 18 km znajduje się skrzyżowanie z Szlakiem łącznikowym Gminy Garbów. 

Po przejechaniu 27 km w Stoczku-Kolonii  swój początek ma Drugi Szlak Gminy Niemce – czarny łącznikowy. W tym miejscu możemy kontynuować dalej wycieczkę Zielonym Szlakiem lub skręcić w lewo i wrócić na Parking gdzie rozpoczęliśmy opis szlaku. 

Wybierając Szlak Zielony jedziemy w kierunku Pólka, a dalej wjeżdżamy w Dolinę Ciemięgi, gdzie możemy posilić się wodą ze źródeł w Dysie (34 km) oraz zwiedzić najstarszy w Gminie Niemce Kościół PW. Św. Jana Chrzciciela (35 km). Dalej przez Rudkę Kozłowiecką oraz Wolę Niemiecką jedziemy ponownie do Lasów Kozłowieckich. W Nowym Stawie znajduje się Cmentarz Powstańczy z 1863 roku (49 km). Stąd kierując się na południe dojedziemy na Parking Leśny w Nasutowie.

Czarny Szlak łącznikowy wiedzie głównie przez zabytkową Aleję Lipową oraz obok Szkoły Podstawowej w Nasutowie która znajduje się w dawnym Dworze.

Szlaki biegną gównie po drogach asfaltowych, ale znajduje się kilka odcinków dróg polnych i leśnych.

Wszystkie Trasy

Materiały do pobrania:

Foto i opracowanie: Piotr Zglejszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *