Pielgrzymowali na rowerach do Wąwolnicy i do Chełma

IMG_20190908_100923Ostatnie dwa weekendy w Lubartowie minęły pod znakiem pielgrzymek rowerowych. W ostatnią sobotę sierpnia, jak co roku od piętnastu lat, rowerzyści ruszyli do Wąwolnicy. Natomiast 7 września, po raz pierwszy z naszego miasta, wyruszyła pielgrzymka Rowerowa do Chełma. Obie pielgrzymki startowały spod kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

XV Jubileuszowa Pielgrzymka na uroczystości 41. Rocznicy Koronacji Figury Matki Bożej Kębelskiej, została zorganizowana wspólnie przez dwie lubartowskie grupy rowerowe.

MKTR Relaks dla pielgrzymów którzy chcieli brać udział w uroczystościach przez dwa dni przygotował noclegi, natomiast członkowie Lubartowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sportu odpowiedzialni byli za przygotowanie trasy pielgrzymki, oprawę duchową oraz transport powrotny dla osób, które mogły wziąć udział tylko w jednym dniu uroczystości.

W pierwszym dniu pielgrzymki tradycyjnie rowerzyści spotkali się po drodze z 280 pielgrzymami pieszymi z Lubartowa w Kamionce i Piotrowicach Wielkich na poczęstunkach przygotowanych przez miejscowych parafian. Z Piotrowic Wielkich pomknęli przez Rąblów i „niezapomniane” wąwozy lessowe do Kębła – miejsca objawienia się Matki Boskiej a następnie do Wąwolnicy. Na placu różańcowym uczestniczyli we mszy świętej pod przewodnictwem ks. infułata Jana Pęzioł. W pielgrzymce rowerowej wzięło udział 20 osób.

 

W sobotę 7. września, siedmioro śmiałków postanowiło ruszyć rankiem na rowerach do oddalonego od Lubartowa o 80 km Chełma. Warunki pogodowe były przyjemne do jazdy z wyjątkiem wiatru, który tego dnia wiał od wschodu. Rowerzyści jednak nie poddali się tym przeciwnościom i z każdą kolejną minutą zbliżali się do wyznaczonego celu zatrzymując się po drodze w Zawieprzycach, Dratowie, Cycowie oraz w Święcicy – niewielkiej wsi w gm. Wierzbica, gdzie w miejscowej Szkole Podstawowej został przygotowany dla nich ciepły posiłek. Po dłużej przerwie regeneracyjnej ruszyli w dalszą drogę żeby dotrzeć na Górkę Chełmską. Na Placu przed Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny uczestniczyli we Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. biskupa Józefa Wróbla. Podczas Mszy Świętej ks. Kustosz zaznaczył, że nasza grupa miała tego dnia najdłuższą drogę do pokonania, żeby dotrzeć przed Cudowny Obraz Matki Bożej Chełmskiej. Po zakończeniu Mszy około godziny 20:00 ruszyli w drogę powrotną do Święcicy, gdzie zaplanowany mieli nocleg.

Niedzielne pielgrzymowanie rozpoczęli w Olchowcu w przepięknym drewnianym Kościele pw. Świętej Małgorzaty. Następnie zwiedzili w drodze powrotnej Siedliszcze, Majdan Zahorodyński, Wolę Korybutową, Ostrówek w powiecie łęczyńskim oraz Kijany. Na każdym postoju uczestnikom towarzyszyła modlitwa różańcowa. 

 

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obu pielgrzymek, a w szczególności:
Księdzu Robertowi Drzewieckiemu – proboszczowi Parafii pw. Świętej Małgorzaty w Olchowcu za pomoc w zorganizowaniu noclegów, Pani Annie Kołodziej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Święcicy za udostępnienie miejsca gdzie mogliśmy w ten wietrzny dzień spokojnie się posilić, Paniom Joannie, Ewie i Joannie – mieszkankom Święcicy za przygotowanie posiłków oraz przyjęcie pielgrzymów na nocleg, Panu Eugeniuszowi – za obsługę wozu technicznego i bezpieczną asystę na trasie pielgrzymki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *