Znów pojechali dla Niepodległej

67424621_490802641749015_2128476755562856448_n27 lipca po godzinie 10:00 grupa 30 osób wyjechała z Lubartowa na II Patriotyczny Rajd Rowerowy „Bitwa pod Kockiem 1939-2019”. Rajd ten był swoistą lekcją historii i patriotyzmu. Celem rajdu był cmentarz żołnierzy SGO „Polesie” w Kocku.

Na trasie rajdu liczącej ok. 70 kilometrów, uczestnicy nawiedzili trzy miejsca z różnych okresów historii Polski. Pierwszy taki historyczny postój znajdował się przy mogile 57 powstańców styczniowych w Sobolewie, gdzie 24 maja 1863 roku Polacy stoczyli przegraną bitwę z Rosjanami.

Po opuszczeniu Sobolewa rowerzyści udali się przez Firlej i Sułoszyn, do mogiły Berka Joselewicza w Białobrzegach pod Kockiem. W tym miejscu zmarł i został pochowany polski wojskowy i patriota żydowskiego pochodzenia, który dowodził szwadronem jazdy Księstwa Warszawskiego podczas potyczki pod Kockiem z Wojskami Austriackimi 8 maja 1809r.

Następnie uczestnicy rajdu udali się na cmentarz Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, która w dniach 2 – 6 Października 1939 stoczyła z oddziałami Niemieckimi ostatnią regularną bitwę Kampanii Wrześniowej. na miejscu głos zabrał p. Prezes LTPS – Piotr Zglejszewski, który zapoznał wszystkich uczestników rajdu z historią i genezą Bitwy pod Kockiem. Następnie uczestnicy rajdu złożyli wieniec i znicze na cmentarzu. oraz odśpiewali wspólnie Hymn Narodowy, a ks. Paweł Kościuk – wikariusz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, poprowadził modlitwę w intencji zmarłych żołnierzy i obrońców Ojczyzny.

Po wizycie na cmentarzu kockim, uczestnicy przemieścili się pod pomnik Gen. Kleeberga w Kocku, oraz  na odpoczynek na rynku w Kocku, który dodatkowo umiliły zimne lody.

Następnie uczestnicy udali się w dalszą drogę w kierunku Firleja. Oficjalne zakończenie rajdu wspólnym ogniskiem miało miejsce na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju. Na miejscu też została przeprowadzona loteria fantowa. Na zakończenie rajdu organizatorzy podziękowali uczestnikom rajdu za to, że chcieli wziąć udział w rajdzie upamiętniającym wydarzenia, dzięki którym dzisiaj jesteśmy niepodległym narodem oraz zaprosili uczestników na kolejny rajd.

 Każdy z uczestników otrzymał: jeden z symboli narodowych – biało czerwoną flagę, pamiątkowe identyfikatory przygotowane na ten rajd oraz mógł się zaopatrzyć w przewodniki i mapy od Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Rajd został objęty Patronatem Starosty Lubartowskiego – pani Ewy Zybały.

Organizatorzy dziękują:

Pani Ewie Zybale – Staroście Powiatu Lubartowskiego,
Księżom: Andrzejowi Sarnie, Pawłowi Kościukowi, Józefowi Huzarowi z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie,
Pani Helenie Chadaj – dyrektor SOSW w Firleju za udostępnienie miejsca na ognisko,
Policji oraz druhom OSP w Firleju za pomoc w sprawnym pokonaniu przejazdu przez DK19 w Firleju,
Wolontariuszom: Dawidowi Augustynowiczowi, Katarzynie Mańko, Mateuszowi Pilarskiemu, Januszowi Zbiciakowi, Jackowi Zglejszewskiemu, Jerzemu Zglejszewskiemu – za wszelką pomoc przy organizacji rajdu.

Sprzęt nagłośnieniowy i system łączności oraz materiały promocyjne, został dofinansowane z projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO3” dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności.

Autor: Jerzy Zglejszewski02

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *