Rowerzyści pojechali Śladami „Lalusia”

Dnia 30 sierpnia 2020 roku odbył się Rowerowy Rajd Pamięci Józefa Franczaka Ps. „Laluś” zorganizowany przez Lubartowskie Towarzystwo Przyjaciół Sportu. Był to trzeci rajd projektu „Lubelszczyzna na rowerach w Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym” współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Miał on na celu przybliżenie postaci ostatniego partyzanta II RP.

Uczestnicy rajdu w liczbie 50 osób z różnych zakątków województwa, m in. z Wohynia, Zamościa, Kraśnika, Lublina, Lubartowa i Piask zebrali się w Gardzienicach w pobliżu wieży widokowej, gdzie otrzymali biało-czerwone opaski i zapoznali się z ideą rajdu. Około godziny jedenastej wyruszyli w kierunku Stryjna.

Pierwszy postój miał miejsce w okolicach Szabałowej Góry pod lasem, znajdującej się na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie przewodnik rajdu przedstawił życiorys Józefa Franczaka. Następnie przez Antoniówkę i Wolnicę uczestnicy dotarli do Majdanu Kozic Górnych, gdzie złożyli znicze pod krzyżem upamiętniającym ostatniego partyzanta. Na miejscu spotkali też Prezesa Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka Ps. Laluś – pana Michała Kamelę. Dzięki jego wiedzy oraz uprzejmości mieszkańców uczestnicy mogli  zobaczyć miejsce gdzie został zabity „Laluś”. Po zapoznaniu się z interesującymi szczegółami jego życiorysu rowerzyści wyruszyli do Piask pod pomnik Franczaka. Tam także złożono znicze. Można też było przejść  na pobliski cmentarz i pomodlić się na grobie poległego. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia uczestnicy udali się z powrotem do Gardzienic gdzie czekało na nich ognisko.

Tegoroczny rajd mógł się odbyć dzięki uprzejmości Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i gminy Piaski. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Piask Pan Michał Cholewa. Patronat medialny zapewnił portal lublin112.pl. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i patronom i mamy nadzieję spotkać się z Państwem na kolejnych imprezach organizowanych przez Nasze Stowarzyszenie.
Galeria zdjęć:

Pełna galeria dostępna jest [tutaj]

Autor: Katarzyna Mańko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *